URNE CL

Tragerea la sorti in Liga Campionilor

Aceasta pagina este destinata tragerii la sorti a tururilor preliminare si mai apoi a grupelor Ligii Campionilor pentru sezonul 2012-2013. Daca aveti alte informatii legate de acest subiect sau daca informatiile citite aici vi se par incomplete sau eronate va rog trimiteti un mesaj la uefa-ro@webgarden.ro

 

Aceasta pagina ne prezinta lista capilor de serie si a echipelor din urna a doua valorica pentru tragerea la sorti a tururilor preliminare si a grupelor Champions League 2012-2013. Ordonarea si asezarea echipelor in tabelele de mai jos este facuta in functie de clasamentul Uefa in ceea ce priveste coeficientii echipelor participante in cupele europene in ultimii cinci ani.

Aici puteti vedea lista echipelor participante sau tabloul de acces pentru fiecare tara in parte.

 

Desi regulamentul nu mai cere folosirea grupelor regionale ca pana in 2009, UEFA inca foloseste un soi de regionalizare in T2 al CL si pentru T1 din EL. Mai intai echipele sunt impartite in favorite si outsideri iar mai apoi cele doua categorii sunt impartite pe grupe regionale. Per ansamblu pare ca abordarea este o schema de tipul Nord\Centru\Sud dar nu sunt cunoscute reguli clare in acest sens.

 

Echipele incinse in primele doua tururi preliminare vor fi eliminate din toate competitiile uefa. Un numar de 14 echipe eliminate turul trei preliminar (nu 15 cum fusese stabilit initial)  vor merge in Play Off-ul Europa League iar 10 echipe eliminate ultimul tur preliminar al Champions League vor merge in grupele Europa League. Ultimele doua tururi preliminare vor fi impartite in doua sectiuni, o sectiune destinata echipelor campioane provenite din campionate mai slab cotate si alta pentru echipe necampioane din tarile de top.

Detinatoarea trofeului Champions League, Chelsea, avand locul asigurat in competie a trimis a patra reprezentanta a Angliei, Tottenham Hotspur, in grupele Europa League deoarece in prima competitie intercluburi numarul maxim admis in intrecere dintr-o tara este de 4 echipe. Acest fapt implica urmatoarele: a treie echipa din tara clasata pe locul 6, Portugalia, in speta Sporting Braga si a doua reprezentanta a Rusiei, clasata a saptea in clasamentul coeficientilor, Spartak Moskova, au obtinut calificarea direct in turul patru preliminar al Ligii Campionilor.


Urnele valorice pentru primul tur preliminar




Echipe calificate pentru turul 1 preliminar

Urma Capilor de Serie Urna Outsiderilor

Linfield Belfast Nir 2.766 Tre Penne Sma 0.933

F91 Dudelange Lux 2.716 FC Lusitanos And 0.7

Valletta FC Mlt 2.616 B36 Torshavn Far 0.533



Echipele din a doua urna valorica, care dupa turul intai preliminar se califică pentru următoarea rundă, vor primi coeficientul adversarilor în următoarea faza a competitiei pentru ca tragerea la sorti pentru turul trei preliminar a avut loc inainte de a fi cunoscute echipele calificate din turul doi.

Urnele valorice pentru turul doi preliminar




Echipe calificate pentru turul 2 preliminar

Urma Capilor de Serie Urna Outsiderilor

FC Basel Sui 53.36 Shamrock Rovers Irl 4.475

BATE Borisov Bls 29.641 Hapoel Kiryat Shmona Isr 4.4

FC Salzburg Aut 29.265 Molde FK Nor 3.935

Dinamo Zagreb Cro 24.774 Zeljeznicar Sarajevo Bos 3.683

MSK Zilina Svk 14.974 KR Reykjavik Isl 3.566

Partizan Belgrade Srb 14.35 Ludogorets Razgrad Bul 2.85

Helsingborg IF Swe 12.68 The New Saints Wal 2.799

Sheriff Tiraspol Mol 9.849 Linfield Belfast * Nir 2.766

DVSC Debrecen Hun 7.950 F91 Dudelange * Lux 2.716

NK Maribor Slo 6.424 Valletta FC * Mlt 2.616

FK Ventspils Lat 5.674 Buducnost Podgorica Mon 2.375

Slovan Liberec Cze 5.570 Flora Tallinn Est 2.283

Slask Wroclaw Pol 5.483 Neftchi Baku Azb 2.241

HJK Helsinki Fin 5.326 Shakhtyor Karaganda Kaz 1.816

AEL Limassol Cyp 5.099 Skënderbeu Korçë Alb 1.783

Ekranas Panevezys Lit 4.875 Vardar Skopje Mac 1.133

FC Zestafoni Geo 4.733 Ulisses Yerevan Arm 0.941



Pentru tragerea la sorti turului doi preliminar UEFA a inpartit cele 34 de echipe in 3 grupe. Nu a fost facuta publica nicio informare legata de aceasta impartire, dar se pare ca formarea grupelor s-a facut pe criterii geografice astfel:

Grupa 1
Capi de serie: BATE Borisov, MSK Zilina, DVSC Debrecen, NK Maribor, AEL Limassol
Urna a doua: Hapoel Kiryat Shmona, Zeljeznicar Sarajevo, (Linfield Belfast), Skënderbeu Korçë, Vardar Skopje

Grupa 2
Capi de serie: FC Basel, FC Salzburg, Helsingborg IF, FK Ventspils, HJK Helsinki, Ekranas Panevezys
Urna a doua: Shamrock Rovers, Molde FK, KR Reykjavik, The New Saints, (F91 Dudelange), Flora Tallinn
Grupa 3
Capi de serie: Dinamo Zagreb, Partizan Belgrade, Sheriff Tiraspol, Slovan Liberec, Slask Wroclaw, FC Zestafoni
Urna a doua: Ludogorets Razgrad, (Valletta FC), Buducnost Podgorica, Neftchi Baku, Shakhtyor Karaganda, Ulisses Yerevan

Urnele valorice pentru turul trei preliminar
Competitia echipelor campioane




Echipe calificate pentru turul 3 preliminar

Urma Capilor de Serie Urna Outsiderilor

FC Basel ** Sui 53.36 Sheriff Tiraspol ** Mol 9.849

Anderlecht Bel 48.48 DVSC Debrecen ** Hun 7.95

Celtic Sco 32.728 NK Maribor ** Slo 6.424

BATE Borisov ** Bls 29.641 FK Ventspils ** Lat 5.674

FC Salzburg ** Aut 29.265 Slovan Liberec ** Cze 5.57

Dinamo Zagreb ** Cro 24.774 Slask Wroclaw ** Pol 5.483

CFR Cluj Rom 18.764 HJK Helsinki ** Fin 5.326

MSK Zilina ** Svk 14.974 AEL Limassol ** Cyp 5.099

Partizan Belgrade ** Srb 14.35 Ekranas Panevezys ** Lit 4.875

Helsingborg IF ** Swe 12.68 FC Zestafoni ** Geo 4.733



Grupa 1
Capi de serie: Anderlecht, (BATE Borisov), (FC Salzburg), CFR Cluj, (Helsingborg IF)
A doua urna valorica: (DVSC Debrecen), (NK Maribor), (Slovan Liberec), (Slask Wroclaw), (Ekranas Panevezys)
Grupa 2
Capi de serie: (FC Basel), Celtic, (Dinamo Zagreb), (MSK Zilina), (Partizan Belgrade)
A doua urna valorica: (Sheriff Tiraspol), (FK Ventspils), (HJK Helsinki), (AEL Limassol), (FC Zestafoni)
Competitia echipelor necampioane




Dinamo Kiev Ukr 62.026 Club Brugge Bel 35.48

Panathinaikos Gre 50.92 FC Vaslui Rom 13.764

FC København Den 46.505 Feyenoord Ned 12.603

Fenerbahçe Tur 41.31 Motherwell Sco 6.728



Urnele valorice pentru Play Off
Competitia echipelor campioane




Echipe calificate pentru turul 4 preliminar

Urma Capilor de Serie Urna Outsiderilor

FC Basel ** Sui 53.36 Dinamo Zagreb ** Cro 24.774

Anderlecht *3 Bel 48.48 CFR Cluj *3 Rom 18.764

Celtic *3 Sco 32.728 MSK Zilina ** Svk 14.974

BATE Borisov ** Bls 29.641 Partizan Belgrade ** Srb 14.35

FC Salzburg ** Aut 29.265 Helsingborg IF ** Swe 12.68



Competitia echipelor necampioane




Sporting Braga Por 63.069 Fenerbahçe *3 Tur 41.31

Dinamo Kiev *3 Ukr 62.026 Udinese Ita 38.996

Panathinaikos *3 Gre 50.92 Lille OSC Fra 38.835

FC København *3 Den 46.505 Málaga CF Esp 16.837

Spartak Moscow Rus 46.066 Mönchengladbach Ger 15.037



Urnele valorice in Faza Grupelor




Echipe calificate pentru faza grupelor

Urma Capilor de Serie Urna a doua valorica

Chelsea (TH) Eng 135.882 Valencia Esp 89.837

FC Barcelona Esp 157.837 Benfica Por 87.069

Manchester United Eng 141.882 Shakhtar Donetsk Ukr 84.026

Bayern München Ger 133.037 Zenit St. Petersburg Rus 79.066

Real Madrid Esp 121.837 Schalke 04 Ger 78.037

Arsenal Eng 113.882 Manchester City Eng 63.882

FC Porto Por 98.069 Sporting Braga *4 Por 63.069

AC Milan Ita 89.996 Dinamo Kiev *3 Ukr 62.026

Urna a treia valorica Urna a patra valorica

Olympiakos Piraeus Gre 61.42 Paris Saint-Germain Fra 45.835

Ajax Ned 58.103 Galatasaray Tur 38.31

FC Basel ** Sui 53.36 Celtic *3 Sco 32.728

Panathinaikos *3 Gre 50.92 Borussia Dortmund Ger 31.037

Anderlecht *3 Bel 48.48 BATE Borisov ** Bls 29.641

Juventus Ita 46.996 FC Salzburg ** Bls 29.265

FC København *3 Den 46.505 Montpellier Fra 11.835

Spartak Moscow *4 Rus 46.066 FC Nordsjælland Den 8.005








Abonează-te si primește ultimele noutăți
Scrieţi codul de control "2579"
Sau foloseste acest feed RSS
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one