Cu bune si mai putin bune

Seara de Champions League a fost la prima vedere una de exceptie pentru reprezentantele noastre, dar sa vedem daca este chiar asa. Sigur ca un egal cu gol in deplasare pe terenul lui Fener si o victorie fara gol primit, acasa, in fata lui Slovan, ne dau dreptul sa fim foarte multumiti, putant totodata sa aruncam cu laude in fotbalistii nostril. Insa analizand jocul din perspectiva returului eu unul nu sunt foarte incantat.

Toata lumea lauda Vasluiul pentru prima repriza din Turcia cand moldovenii au controlat meciul, au combinat periculos si au creat constant pericol la poarta adversa. Intr-adevar numai de bine pana aici si felicitari lui Sumudica pentru organizarea jocului, dar daca vasluienii vor continua sa joace bine fara sa fructifice ocaziile avute asta nu-i va ajuta prea mult in Europa. Repriza secunda a apartinut in totalitate turcilor, poate mult prea clar, iar golul lui Antal a fost un frumos cadou venit din partea otomanilor. Moldovenii lui Porumboiu nu au mai existat pe teren, si fara un mijloc care sa tina de minge, adversarii s-au napustit ca un tavalug iar si iar catre careul lui Coman. In final a venit si golul egalizator cosfiintind un rezultat echitabil si promitator. Unii spun ca jocul si rezultatul au fost peste asteptari eu cred insa ca se putea mai mult deoarece turcii mi s-au parut cu mintea in alta parte.

Din pacate am vazut in repriza secunda un Vaslui depasit fizic, am vazut un antrenor roman neinspirat care, prin scoaterea lui Antal si Niculae, plus pozitionarea prea retrasa a lui Raul Costin, a lasat fundasii turci sa urce in careul nostru. Au urmat minute in sir de asediu, cu mingi runcate in careul  romanilor si respinse de cele mai multe ori gresit, pana cand s-a intamplat ceea ce trebuia sa se intample, undeva prin minutul 90 a venit egalarea. Deja vu!

0

La ce putem sa ne astempam de la retur? In primul rand Vasluiul trebuie sa incerce sa inscrie pentru ca sansele sa nu primeasca gol sunt minime. Sumudica nu are o aparare suficient de rutinata pentru a spera sa nu primeasca gol, iar turcii vor veni sa inscrie minim doua goluri. Sunt de parere ca echipa care va inscrie prima va merge in turul urmator, insa moldovenii nu se vor califica fara victorie. Pronosticul meu din pacate este 2-2, dar sa speram ca gresesc.

In varianta pesimista in care nu se califica moldovenii au sanse mari sa fie capi de serie in play off-ul Europa League alaturi de Steaua si poate CFR.

Acum daca tot am facut legatura cu CFR sa analiam putin jocul clujenilor. Desi statistica ma contrazice, vezi aici, totusi Slovan mi-a parut un adversar redutabil care a venit tot timpul peste ardeleni. Am stat permanent cu inima stransa la raidurile in viteza ale cehilor care pe langa ca au pasat précis au facut-o si in viteza. Cfr-istii nu au impus jocul, folosind mai mult contrele si ratand pe final halucinant. Din nou Kapetanos a fost decisiv obtinand penaltyul transformat de Cadu.