Cinste Faceti Romaniei
Meci istoric la Basel. O echipa romaneasca castiga in Elvetia o data la o 100 de ani. Andone s-a prezentat in fata unui adversar de traditie de acum pentru noi cu lectiile invatate. Multi spun ca prima repriza a fost a elvetienilor mie insa nu mi s-a parut. Basel a condus la pauza cu 1-0 pentru CFR, daca pot spune asa. Un gol al elvetienilor cazut la fix in ultimul minut al reprizei. Daca ar fi inscris mai devreme Basel ar fi putut profita de euforia marcarii golului si ar fi fortat, asa insa...

CFR a intrat la cabine in dezavantaj, Andone a fost obligat sa pozitioneze mai sus jucatorii de atac, iar rezultatele s-au vazut. Daca ar fi fost 0-0 la pauza, clujenii ar fi pastrat partitura din prima repriza, Basel ar fi marcat probabil tarziu, iar sansa de a reveni nu ar mai fi existat. Ceferistii au castigat in Elvetia pentru ca golul marcat de Basel i-a fortat pe baietii lui Ando sa atace.

Dar in fotbal nu este suficient sa ataci, cineva trebuie sa si bage mingea in poarta. De obicei cu asta se ocupa Kapetanos, aseara nu. Asa a aparut el, Cel Foarte Rapid. Sougou a facut repriza carierei inscriind doua goluri, lovind si bara cu o executie superba si ratand pe final o desprindere decisiva.
Spun unii ca ardelenii ar fi avut noroc, iarasi povestea cu norocul, iar eu zic ca nu-i chiar asa. Amintiti-va sutul lui Kapetanos premergator deschiderii scorului. Daca in locul unui sut in balarii grecul alegea o pasa simpla in stanga, probabil clujenii ar fi marcat primii. Nu stie nimeni ce ar fi urmat. Poate evenimentele ar fi evoluat exact invers. Fotbalul ca si viata este o inlantuire de intamplari. Succesul, si in fotbal si in viata, sta in cat de bine stii sa profiti de ele.

Campionii au trei victorii din trei meciuri in Champions League, iar o calificare in grupele C1 ar aduce minim 7 puncte la calculul coeficientului de tara. Pentru comparative Vasluiul a adus pana acum 0.5 puncte, iar Basel nu cred ca este semnificativ sub Fener.

Sa asteptam si returul – vor spune unii. Asteptati-l caci eu nu am nici o emotie. Elvetienii nu vor putea marca doua goluri la Cluj dacat daca Andone va gresi partitura si la cum l-am simtit pana acum nu cred ca asa ceva este posibil.

Clujenii au avut un inceput de campionat slab, adevarat, insa egalurile cu Poli Iasi ori Ceahlaul nu au nicio insemnatate daca ceferistii prind grupele C1. Acesta calificare ar da valoare precedentelor doua, aceasta calificare va face din CFR echipa numarul unu a Romaniei indiferent de locul ocupat in clasament, asa cum in ultimii ani Steaua a dominat fotbalul romanesc chiar si fara sa obtina titlul de campioni.

Echipa lui Paszkany, echipa ungurilor – cum zic unii, aduna succes dupa succes si asta nu poate decat sa ma bucure, caci aceste victorii apartin Romaniei si romanilor indiferent de etnie, rasa sau mai stiu ce. Despre ungurii care nu se cred romani desi poseda cetatenie si traiesc in aceasta tara nu am cuvinte si e o alta discutie.

S-auzim de bine si de rezultate bune!

P.S. Statistica meciului dovedeste ca partida a fost echilibrata cu un usor plus de partea clujenilor!