Valahii cei darji si Cavalerii Teutoni

Finalul meciului cu Stuttgart m-a gasit injurand printre dinti. Simteam frustarea unei victorii scapate printer degete. Acum la ore bune de la fluierul final nu mai simt acel regret putand sa ma bucur pentru un punct meritat. Nemtii au fost per total mai periculosi, au ratat mai mult, insa ramane sentimentul ca stelistii au avut suficienta sansa pentru a obtine mai mult. Au jucat curat, avantat, curajos.

Recunosc ca la startul partidei ma gandeam rusinat ca sper la un egal. Mi se parea ca n-am simtul masurii, insa jocul bun facut de ros-albastri, neobisnuit de ofensiv in fata unui adversar cel putin teoretic mai puternic, m-a indreptatit pe parcurs nu doar sa sper, ci sa cred intr-un egal. Initial n-am vazut drept posibila o victorie insa dupa ocazia lui Nikolic parca, parca o scanteie imi licarea. N-a fost sa fie si pentru ca apararea este inca in rodaj.

Steaua putea castiga dar putea mai repede sa piarda. Nici nu vreau sa amintesc de barele lovite de germani insa trebuie s-o fac. Reghe se dovedeste de la meci la meci mai curajos, mai inteligent si mai priceput. Oprirea pe banca a lui Pintilii si Rusescu, introducerea acestora in teren inca de la pauza si fortarea atacului atunci cand stia ca gazdele vor incerca sa ne asalteze s-a dovedit un pariu castigator pentru tehnicianul stelist.

Tatarusanu a fost de aceasta data unul din artizanii victoriei si merita felicitat. Eu unul nu-i prevad cine stie ce viitor dar prestatia de la Stuttgart a fost una de exceptie. Fundasii centrali inca nu se simt si in fata unei echipe care ataca din toate directiile era normal sa se clatine. Szukala pare inca stingher desi nu pot spune ca a gresit grav in aceasta partida.

Pe laturile terenului fundasii de banda sunt foarte utili in atac dar extrem de expusi pe faza defensiva. Poate ca atat Parvulescu cat si Georgievski ar trebui folositi in mecurile de pe teren propriu iar Dumitras si Latovlevici mai mult in deplasare.

In prima repriza Reghe a preferat sa blocheze total zona din fata apararii folosind trei inchizatori si un singur atacant, bataiosul Nikolici. Blocul defensiv a urcat constant spre linia de mijloc, asa ca presingul artagos a dat repede roade, Chipciu egaland elegant la o patrundere in forta a lui Nikolici. Asta dupa ce germanii deschisesera scorul in urma unei erori de marcaj in careul stelist. Restul reprizei s-a desfasurat intr-o nota de echilibru, stelistii uimind prin intensitatea si agresivitatea cu care au abordat duelurilor individuale.

Pentru repriza secunda antrenorul stelist a aruncat in lupta tunul si ghiuleaua, adica Pintilii si Rusescu. Echipa germana a inceput mai bine dominand oarecum startul reprizei insa cei care aveau sa inscrie primii erau stelistii dupa cateva ocazii monumentale. Steaua reusea sa intoarca rezultatul in fieful unei echipe germane. Aproape incredibil Rusescu inscria din penalty si facea ca scorul sa arate 2-1 pentru romani. Bucuria n-a durat insa mult stelistii cedand in final presiunii exercitate de Stuttgart. Reghe avusese dreptate: trebuia ca echipa lui sa inscrie pentru a obtine un egal. Zis si facut.

Ramanem cu satisfactia unei evolutii bune spre foarte bune, cu jocul ofensiv ce te imbie sa visezi departe, foarte departe. Vad Steaua drept favorita principala a grupei maiales ca urmeaza doua meciuri acasa in fata unor tribune furibunde cu doua echipe nordice net inferioare germanilor.